top of page

AKO OVPLYVŇUJE VÝŽIVA NAŠE ZDRAVIE

Aktualizováno: 14. 11. 2022


Buďme k sebe úprimný. Koľko krát ste si povedali vety ako : „ Od pondelka začnem“ alebo „ Za moju nadváhu a choroby môže genetika“. Ak ste sa v tom našli, poďme sa pozrieť na realitu. Vďaka epigenetike dnes vieme, že stav nášho organizmu je vo veľkej miere daný našim životným štýlom, prostredím v akom žijeme a to hlavné, že naše zdravie máme vo veľkej miere iba vo svojich rukách. Gény ovplyvňujú vznik našich chôrob na 20 %, ostatné vieme ovplyvniť my. Iba my, nik iný. Sú to stres, regenerácia, spánok, fyzická aktivita, alkohol, tabak a výživa. A práve výživa je ten faktor, ktorým vieme ovplyvniť vznik civilizačných ochorení.


Položme si otázku: „ Je obezita choroba?“ Áno, je. V dnešnej dobe na obezitu žiaľ pozeráme hlavne ako estetický problém, je to však hlavne problém zdravotný. Adipocytokíny sú látky, ktoré sa tvoria v tukovom tkanive a prispievajú k tvorbe cukrovky, ovplyvňujú účinnosť hormónov, reguláciu tlaku krvi a metabolizmus. S obezitou sú spojené ochorenia diabetes mellitus (cukrovka 2 typu), srdcovo cievne ochorenia ako ischemická choroba srdca, hypertenzia, ochorenia tráviaceho traktu a onkologické ochorenia ako rakovina pečene, pažeráka, prsníka, hrubé črevo...


Vieme týmto ochoreniam zabrániť aj my? Áno, vyššie spomínanou výživou. Otázne je, či vieme čo jesť a aké množstvo. Mnohí si myslíme, že sa stravujeme zdravo a máme dostatok živín. Potom prídu problémy ako únava, priberanie, opuchy, vynechanie menštruácie alebo problém s otehotnením a iné.

Ak ste sa v tom našli a zvažujete dlhšie zmenu životného štýlu v oblasti výživy, som tu pre vás.

Lebo viem, aké je to mať nadváhu, byť unavená a spraviť ten prvý krok k zmene. Tak poďme na to

spolu.

5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page